Basen w ogrodzie – o czym warto pamiętać?

Basen to jeden z największych plusów posiadania własnego ogródka. Jeszcze niedawno kojarzył się z luksusem, dostępnym tylko dla najbogatszych właścicieli drogich domów. Dzięki najnowszym technologiom, praktycznie każdy może cieszyć się z codziennych kąpieli.

Rodzaje basenów ogrodowych

Podstawowe rodzaje basenów, które można samemu zainstalować, to basen rozporowy, basen oparty na stelażu oraz dmuchany. Baseny dmuchane są raczej przeznaczone dla najmłodszych. Wiele z nich posiada wbudowane dodatkowe atrakcje: dmuchane grzybki, mostki i psikawki. Baseny rozporowe i ze stelażem mają służyć rekreacji i zabawie. Mogą być dosyć płytkie, ok. 50 cm lub głębokie na 2 metry.

Przygotowanie terenu pod basen

Duży basen wymaga dobrego przygotowania podłoża. Miejsce musi być jak najbardziej płaskie. Wszelkie górki i pochyłości terenu, należy zniwelować. Dzięki temu uniknie się różnic w poziomie wody. Krzywy teren może doprowadzić do przeciążenia jednej strony i wylania się wody.
Kolejny punkt, to wyczyszczenie terenu z szyszek, patyczków i tym podobnych przedmiotów. Na tak przygotowaną powierzchnię, można bezpiecznie rozłożyć matę pod basen.

Zadania maty ochronnej

mata pod basen

Mata pod basenem jest niezwykle ważna. Dzięki niej uniknie się uszkodzenia dna basenu przez jakieś ostre elementy, na przykład kamienie. Kolejna funkcja, to zatrzymywanie wody wydostającej się z basenu podczas kąpieli. Wpływająca pod basen woda, mogłaby doprowadzić do powstawania dołków. Dzięki macie pod basenem ze sklepu Dobre Baseny, wokół basenu nie będzie błota, które później na stopach jest wnoszone do środka.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Trzeba pamiętać o zachowaniu czystości i utrzymaniu przejrzystości wody na odpowiednim poziomie. W tym celu, co kilka dni do basenu muszą zostać wprowadzone preparaty z chlorem i zapobiegające powstawaniu alg. Czystość basenu łatwo sprawdzić dotykając wewnętrznej ścianki. Śliska ściana oznacza konieczność zastosowania oczyszczaczy.
Dobrym nawykiem jest płukanie stóp na macie basenowej, przed każdorazowym wejściem do środka.

Comments are closed.