Dbałość o stan techniczny basenu gwarancją udanych zabaw rodzinnych

Każdy z nas chciałby, żeby jego przydomowy basen lśnił czystością i posiadał taflę wody, w której można się po prostu przejrzeć jednak to nie takie proste, bo na nasz zbiornik czyha kilka pułapek.

Glony i algi wrogiem numer jeden

To prawda, że zielona woda w basenie to głównie ich sprawka. Dlatego, gdy tylko zauważy się ich obecność w basenie, należy natychmiast działać. Po pierwsze powinno się użyć specjalnego odkurzacza i mechanicznie wykurzyć glony ze ścian basenu. Po drugie do wody należy dodać specjalny rodzaj płynu zwalczającego algi i znacznie podnieść poziom i natężenie chloru. To powinno skutecznie zniechęcić nieproszonych gości. Oczywiście kąpiel w trakcie takiej oczyszczającej batalii jest surowo zabroniona. Przebywanie w takim basenie naszpikowanym chemią jest po prostu niebezpieczne dla zdrowia.

O czym trzeba jeszcze pamiętać, walcząc z podstępnym przeciwnikiem?

Po pierwsze, by zmieniać rodzaj środka odkażającego. Istnieje bowiem ryzyko, że glony się na niego uodpornią i terapia szokowa nie będzie skuteczna. Po drugie należy również pamiętać o wydłużeniu czasu filtracji. To istotne, jeżeli chce się oczyścić basen z wszystkich nieczystości. Można nawet pomyśleć o całkowitej wymianie filtra na piaskowy. Zwalczanie glonów to jedno, lecz nie trzeba zapominać o algach. One też są bardzo podstępne i mają tendencję do szybkiego namnażania. Dlatego też preparat przeciwko nim powinien być stosowany regularnie i cyklicznie. W walce z algami i glonami najważniejsza jest cierpliwość i konsekwencja.

Co jeszcze może być przyczyną zielonej wody w basenie?

Po pierwsze spadające liście z drzew i gałęzie. Z nimi nie warto walczyć chemicznie. Lepiej je usuwać w sposób mechaniczny. Po pierwsze jest to bardziej bezpieczne, a po drugie przynosi lepsze efekty. Do basenu czasami dostają się również resztki trawy i piasku. Jednak w głównej mierze to nasza wina, bo każdy przecież uwielbia biegać boso po trawie, a potem ponownie wskakiwać do basenu. Na szczęście cykliczna wymiana wody w basenie rozwiązuje ten problem. By uchronić basen przed liśćmi i resztkami roślin na jesieni i w zimie, warto go przykryć i szczelnie zabezpieczyć.

Comments are closed.