Jak ogrzać wodę w przydomowym basenie?
Decyzja o zakupie basenu pomaga spędzić przyjemnie nawet najgorętsze dni. Jest to wyjątkowa atrakcja, która zapewni dużą ilość radości nie tylko dzieciom, ale również wszystkim dorosłych. Osoby, które kupiły, basen powinny zastanowić się, jak ogrzać znajdującą się w nim wodę. Jest to szczególnie istotne, gdy panująca na zewnątrz pogoda nie pozwoliła na naturalne nagrzanie się przydomowego zbiornika.
Profesjonalny podgrzewacz elektryczny
Ogrzewanie basenu może być przeprowadzone na kilka sposobów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest elektryczny podgrzewacz wody z termostatem. Sprawdzą się one doskonale do małych przydomowych basenów wykorzystywanych przez dzieci. Nie jest on jednak polecane do basenów o dużej objętości. Jest to związane m.in. z kosztami eksploatacyjnymi podgrzewacza elektrycznego. Nagrzanie dużej ilości wody tym sposobem z pewnością odbije się na domowych rachunkach za elektryczność. Jakie są inne sposoby ?
Pompa ciepła
Z pewnością jednym z najpopularniejszych i efektywniejszy sposobu na ogrzewanie basenu jest wykorzystanie pompy ciepła. Chociaż wykorzystują one energię elektryczną, to jej pobór jest znikomy! Wynika to ze sposobu działania pompy ciepła. Urządzenie to do ogrzania wody w basenie wykorzystuje energię cieplną powietrza atmosferycznego. Pompa nagrzewa wodę, gdy ta przepływa obok tytanowego wymiennika ciepła, który przekazuje energię cieplną z powietrza do wody. Współcześnie zwykła pompa ciepła pozwala na ogrzanie wody basenowej nawet o 20 stopni Celsjusza w ciągu kilku dni.
Wymiennik ciepła
Alternatywnym sposobem może być zastosowanie wymiennika ciepła, który podłączony jest do instalacji c.o. W celu użycia urządzenia podłącza się go do instalacji, dzięki czemu do jego wężownicy pływa gorąca woda w instalacji. Następnie w wyniku tego procesu pośrednio zostaje nagrzana woda w basenie. Oczywiście nowoczesne wymiennik ciepła podobnie jak pompy pozwalają na ustalenie wybranej temperatury i przerwanie pracy, gdy woda osiągnie oczekiwany poziom ciepła. Alternatywą dla wymienionych urządzeń jest kolektor słoneczny.