Jakiej pielęgnacji wymaga zamiokulkas?

Rośliny doniczkowe są ozdobą każdego domu, biura czy innego lokalu użytkowego. Pięknie się prezentują, a dodatkowo oczyszczają powietrze. Jedne kwiaty są bardzo wymagające i trzeba o nie odpowiednio dbać, a inne rosną praktycznie w każdych warunkach. Jednym z mniej wymagających kwiatów jet zamiokulkas, którego w skrócie nazywa się zamią.

Co trzeba wiedzieć przed kupnem zamiokulkasa?

Osoby, które nie lubią zajmować się kwiatami, nie mają do tego głowy lub czasu, nie muszą całkowicie rezygnować z roślin. Można wybrać te, które są łatwe w utrzymaniu i nie ma konieczności wykonywania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zamii nie trzeba często podlewać. Zatem osoby, które zapominają o nawodnieniu kwiatów, mogą mieć w domu piękny kwiat doniczkowy. To roślina, która może wyrosnąć nawet do 1,5 metra, a więc niezbędna jest odpowiednia przestrzeń. Dodatkowo liście rozrastają się też na boki, tworząc niezwykły efekt.

Jak dbać o zamię?

Choć roślina ta nie jest wymagająca, to trzeba ją podlać, gdy ziemia w doniczce będzie już sucha. Wcześniej nie ma takiej konieczności, gdyż takie warunki są najlepsze dla tego kwiatka. Zdarza się czasami, że zamia zakwita. Wówczas pojawia się kwiat o kształcie przypominającym szyszkę. Roślinę najlepiej postawić w miejscu zacienionym lub w pół cieniu. Zbyt duża ilość słońca może jej zaszkodzić. Nie ma konieczności stosowania żadnych nawozów, choć oczywiście nie zaszkodzi raz do roku nawieźć ziemię. Raz na dwa lub trzy lata warto ją przesadzić do większej doniczki, aby mogła się rozrastać.

Jak wygląda zamiakulkas?

Zamiokulkas ma ciemnozieloną barwę. Jego liście rosną na sztywnych i prostych łodygach i mają owalny kształt. Kwiatek pięknie się prezentuje i doskonale pasuje do nowoczesnych aranżacji. Z racji tego, że nie jest wymagający, to chętnie jest wybierany do biurowców lub innych budynków użyteczności publicznej. Bardzo ważne jest, by chronić zamię przed chłodem i przeciągami. Najlepiej rośnie w temperaturze od 20 do 25 stopni.

Comments are closed.