Jak pozbyć się ślimaków w ogrodzie?

Ślimaki w ogrodzie potrafią narobić wiele szkód. Podjadają korzenie roślin, żerują na ich liściach, robiąc w nich dziury. Niektóre z nich mogą nawet zjeść całą roślinę. Najczęściej wyrządzają szkody na plantacjach warzywnych i owocowych. Atakują rośliny kapustne, czyli kapusty, sałaty, kalafiory itp. Pojawiają się także na krzewach owocowych takich jak maliny i truskawki. Ślimaki lubią wilgoć i najczęściej można zaobserwować ich zwiększoną ilość po deszczu. Na szczęście producenci artykułów ogrodniczych wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i oferują coraz to lepsze rozwiązania na pozbycie się niechcianych gości.

Preparaty na ślimaki można podzielić ze względu na ich skład: chemiczne i naturalne lub ze względu na ich postać: granulaty, płyny, żele.

Preparaty chemiczne

Są to mieszanki związków chemicznych, które często okazują się być toksyczne nie tylko dla ślimaków, ale także ludzi, ptaków, kretów czy zwierząt domowych. Trzeba więc zwrócić szczególną uwagę podczas ich stosowania i przestrzegać zaleceń producenta. Większość tych preparatów jest, odporna na wilgoć przez co, nie trzeba każdorazowo powtarzać zabiegu po deszczu.

Preparaty naturalne

W przeciwieństwie do preparatów chemicznych są bezpieczne dla upraw, ludzi i środowiska. Niektóre z nich oprócz właściwości ślimakobójczych polepszają chłonność podłoża i jego zasobność w składniki odżywcze, a także rozwój systemu korzeniowego roślin.

Preparaty w formie granulatu

Występują w postaci gotowej do użycia. Rozsypuje się go równomiernie na podłożu, w pobliżu upraw, na których żerują ślimaki. W zależności od producenta zabieg ten powtarza się dwu lub trzykrotnie w kilkutygodniowym odstępie czasowym. Granulki zazwyczaj są biodegradowalne.

Preparaty w formie płynu

Najczęściej trzeba rozcieńczać z odpowiednią ilością wody, ale zdarzają się także płyny gotowe do użycia. Na rynku dostępne są też preparaty na ślimaki (https://ogrodniczy.com/preparaty-na-slimaki) w sprayu służące do opryskania rośliny lub takie do zastosowania na glebę.

Preparaty w formie żelu

Żel może zawierać substancję chemiczne, jak i naturalne. Stosując go, należy uformować na podłożu linię ciągłą tak, aby całkowicie zamknąć zakażony obszar. Większość żeli występuje w butelce ze specjalnym aplikatorem.

Comments are closed.